איזון


הילד שלכם כועס וצועק כל הזמן סתם בלי סיבה? אתם שוב ושוב נכנסים לעימותים עם אנשים גם כאשר כוונותיכם טובות? חשים תחושת תקיעות? משחזרים שוב ושוב את אותם הסיטואציות? אתם חושבים שאין לכם מזל בחיים? מנסים שוב ושוב ולא מצליחים? חשים תסכול וחוסר סיפוק מעצמכם ומהחיים?

מרגישים שהחיים מנהלים אתכם? אין לכם שליטה על מה שקורה לכם בחיים?

עד כמה באמת יש לנו בחירה ושליטה על מה שקורה לנו בחיים?

ואיך מצליחים להישאר מאוזנים?

החיים זה עניין של איזון. ברמה האישית וגם ברמה החברתית. כולנו יודעים שהחיים זה איזון בין מנוחה לתנועה(עשיה), בין לבד וביחד וגם הבריאות שלנו תלויה ביכולת שלנו להזין את עצמנו פיזית ורגשית בצורה מאוזנת: תזונה מאוזנת, ספורט במינון הנכון ויכולת לאפשר לעצמנו לגעת ולדבר על רגשותינו, במינון הנכון לנו.

אך זה הרבה יותר מורכב מזה, האיזון האישי שלנו משפיע גם עלינו וגם ברמה הרחבה יותר, ברמה החברתית. למעשה אנו תלויים זה בזה. הצלחה של האחד, בהרבה מובנים תלויה באחר. קשה מאוד להצליח לבד, ללא כל עזרה, תמיכה או שיתוף פעולה. כמו בתמונה כל אבן תלויה בשניה כדי שהמבנה יעמוד. מספיק אבן אחת שתצא ממקומה, והמבנה יקרוס.

ברמה הכי פשוטה של החיים, עסק צריך לקוח כדי להצליח, והלקוח צריך את שרותיו של העסק.

אומרים שכל מה שקורה לנו הוא סוג של פידבק על עצמנו. ואכן כל תנועה שלנו משפיעה על הסובבים אותנו, ואנו מושפעים מהסביבה בה אנו חיים. אנחנו לא מודעים לזה, אך זה קורה באופן יום יומי. אפילו הצורה שבה אנו חושבים מושפעת מתבניות חשיבה חברתיות, ואיך שרואים אותנו, מושפע רבות מאיך שאנו חווים את עצמנו.

זה בולט אצל ילדים: ילד כועס צועק ומנסה להשמיע את הקול שלו, הסביבה לא מסוגלת להצליח להקשיב לו, ורואה בו ילד בעייתי, מרדן ואגרסיבי. הילד הזה יגדל, הכעס והתסכול שבו יגדלו ובלי להרגיש הוא יחווה את עצמו, מרדן, בעייתי, ותוקפני. הוא לא יצליח לנהל תקשורת בריאה עם הסביבה, חווית הדחייה תהיה חלק מהחוויה הפנימית שלו, הוא ירגיש שאף אחד לא מקשיב לו, התסכול והכעס יתעצמו עד שלא יוכל להכיל אותם, ומבלי שירגיש הוא ימשיך לדחות את סביבתו, לכעוס, ואולי בסוף אכן יהפוך תוקפני וירביץ.

הסרטון המצורף מדגים יפה, כיצד אנו משפיעים ומושפעים ואף תלויים בסובבים אותנו. כשאדם מנסה להשיג מה שהוא ללא הקשבה לזולת, ואולי אף מנסה לצמוח על חשבון הזולת, מעיף ומתעלם מכל מה ומי שנמצא מסביבו, לא רק שהוא לא יוכל להצליח, הוא ישאר תקוע ובודד. הוא יכול כביכול להיות מוקף באנשים ועשיה מסביבו, אך להרגיש תקוע, מתוסכל, משחזר שוב ושוב את אותם הדפוסים של עצמו שפוגעים בו ובסביבתו.

להצליח להיות קשוב לגופי, לרגשותי ולמי שנמצא מסביבי זו אחת המשימות היותר קשות של החיים. להצליח לחיות באיזון פנימי, אישי עם עצמי ועם סביבתי זו כבר הצלחה. לא חייבים לקבל את דעתו של האחר, ובטח לא צריך לרצות את האחר, אך חשוב שנדע להקשיב ולרקוד את הריקוד שלנו, מבלי להיתקע או להפיל את רוקדים מסביבנו. להצליח לאפשר לעצמנו מרחב לנוע בו, מבלי לפגוע במרחב של האחר, זה הוא הישג והצלחה משמעותיים בחיים.

וכמובן שנדע לרקוד וללכת בדרך שמתאימה לנו תוך הקשבה לצרכים שלנו ושל סביבתנו. ההצלחה והאושר שלנו, תשפיע על סביבתנו, ואנו נושפע מהאנשים מסביבנו. וככול שנהייה קשובים ומאוזנים עם עצמנו, נצליח לעזור לנו ולחברה שבה אנו חיים.

לסיכום:

כדי לחוות תחושת איזון, סיפוק, הצלחה ואושר, כדאי שנשאל את עצמנו כמה שאלות לפני שאנו פועלים:

מה יספק אותי ויגרום לי אושר ותחושת הצלחה בחיים?

מה זה בשבילי להצליח? איך נמדדת ההצלחה שלי?

מה מניע אותי לפעול?

מה אני רוצה להשיג ולמה?

האם זה יספק אותי?

שאלות פשוטות לכאורה, אך חשוב להשקיע בהם מחשבה ולהיות כנים ומדוייקים עם עצמנו.

אדם לדוגמה ששואף להצלחה.

מה מניע אותי לפעול? מה אני רוצה להשיג ולמה?

כסף? כבוד והערכה מהסביבה? סיפוק עצמי? תחושת עצמאות?

מה היא הצלחה בשבילי? איך נמדדת ההצלחה שלי?

כסף? פרסום? תחושת סיפוק והנאה לקום בבוקר? היכולת להצליח לספק את צרכי בכבוד? האם העובדה שניסינו ולא הצלחנו מספר פעמים הוא כישלון? או שאולי המוכנות להילחם ולא לוותר על החלומות שלנו, היא ההצלחה?

ומה הם הצרכים שלי? מה יספק אותי?

מכונית מפוארת? או היכולת לקנות אוכל מזין למשפחתי?

אין כאן תשובות נכונות או לא נכונות. כל אחד ומה שנכון לו. אבל חשוב שנאפשר לעצמנו לשאול את השאלות.

ולכן גם אושר הוא יחסי, משתנה מאדם לאדם, בהתאם לאיך שהוא מתייחס וחושב על הנושא. כאשר אדם יצליח להיות קשוב לעצמו, אז הוא יצליח גם לכוון את עצמו למקום שמתאים לו, שבו ימצא את האושר.

כך שאושר והצלחה מתחילה ביכולת שלנו, להצליח להקשיב לעצמנו, לקול הפנימי שלנו, שלא תמיד יהיה תואם את הציפיות החברתיות.

ובאשר לשאלה: עד כמה שליטה ובחירה יש לנו בחיים?

גם פה התשובה היא איזון.

החיים הם שילוב של היכולת להיות בשליטה: ליזום לדחוף, לדבר ולתקשר את עצמנו, למול היכולת לשחרר שליטה ולאפשר לדברים פשוט לקרות. היכולת לנוע בין שליטה ושחרור שליטה, הוא שיוצר לנו חווית איזון פנימית, שבסופו של דבר תעניק לנו את היכולת להשפיע באופן חיובי ויעיל על חיינו.

החיים הם לא מאבק, וכשנצליח להיות, לתקשר ולהתנהג באופן מאוזן, גם החיים יזרמו לנו בצורה פשוטה וטבעית.

https://www.youtube.com/watch?v=7wJj58aLvdQ

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
צור קשר

צור קשר

054-5222173

  • w-facebook
  • w-googleplus
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now